Ścierne tarcze do cięcia i szlifowania
Tarcze do cięcia i szlifowania poprzez odpowiedni dobór spoiwa i rodzaju ziarna cechują się agresywnością, wytrzymałością oraz najwyższą jakością. Dobór odpowiedniego rodzaju ziarna wpływa na obszar zastosowania tarczy.
Tarcze do szlifowania – charakterystyka i zastosowanie
Na wydajność, szybkość pracy oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania tarcz do cięcia i szlifowania wpływa szereg czynników, takich jak odpowiednie składowanie (ochrona przed wilgocią), osobiste oraz stanowiskowe wyposażenie ochronne, a także optymalny dobór prędkości cięcia/szlifowania. Zbyt mała prędkość wpływa na nierównomierne zużycie tarcz, z kolei zbyt wysoka grozi wypadkiem przy pracy.
Ważną cechą jest twardość tarczy do cięcia i szlifowania. Generalną zasadą jest, że im twardszy materiał do cięcia/szlifowania, tym bardziej miękka powinna być tarcza. Przy wyborze należy więc pamiętać, że tarcza do szlifowania betonu czy tarcze szlifierskie do metalu powinny być miększe niż np. tarcze szlifierskie do drewna.
Przed zakupem warto wziąć pod uwagę wymiary wewnętrzne oraz zewnętrzne narzędzia. Średnica wewnętrzna pozwoli dopasować rozmiar tarczy do modelu szlifierki, zewnętrzna natomiast musi być dostosowana do wielkości osłony – tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie i innym bezpieczeństwo w trakcie korzystania ze sprzętu.
Tarcze szlifierskie – producent
Na co zwrócić uwagę kupując narzędzia ścierne? Głównym wyznacznikiem jakości jest zastosowanie wysokiej klasy materiałów gwarantujących jak najdłuższą żywotność tarcz. Inną ważną cechą jest różnorodność oferowanych produktów, zarówno pod względem rozmiaru, jak i tworzywa, z jakiego powstały. Przy wyborze akcesoriów szlifierskich kieruj się jakością, a nie ceną – droższe narzędzia wykonane z wytrzymałego tworzywa cechują się dłuższą żywotnością, ostatecznie są więc bardziej opłacalnym rozwiązaniem, niż tanie, jednorazowe tarcze.